Atrakcje w okolicy

Scrolluj

Miasto wielu kultur i tradycji

Białystok, to nie tylko stolica województwa podlaskiego, ale też miasto wielu kultur i tradycji. 

Historia Białegostoku

Białystok posiada bardzo bogatą historię, będąc jednocześnie miastem otwartym i nowoczesnym. Dawniej był miastem Jana Klemensa Branickiego, który zmienił jego surowy charakter. Mowa przede wszystkim o jego magnackiej rezydencji – Pałacu Branickich, który znajduje się kilka kroków, przez park od Hotelu Royal. W bramie Pałacu mieści sie Multimedialne Centrum Informacji Turystycznej.

W pobliżu znajduje się Pałacyk Gościnny Branickich w którym obecnie znajduje się reprezentacyjna siedziba prezydenta miasta. Mieszkańcy miasta zawierają tu związki małżeńskie. Więcej o dokonaniach znakomitego rodu znajdziemy na Szlaku rodu Branickich. Na tej samej ulicy znajduje się Muzeum Wojska Polskiego.

Szlak rodu Branickich 

Szlak rozpoczyna swój bieg od zespołu pałacowego przy ul. Kilińskiego 1, następnie wiedzie przy Pałacyku Gościnnym, katedrze Wniebowzięcia NMP, klasztorze Sióstr Miłosierdzia, dawnej zbrojowni, Austerii i ratuszu. Szlak kończy się aż w Choroszczy (ok. 20 km) w letniej rezydencji Branickich – obecnie Muzeum Wnętrz Pałacowych. 

Przeszłość Białegostoku cechowała różnorodność narodowościowa, kulturowa i religijna jego mieszkańców. W XVIII i XIX wieku mieszkali tu obok siebie Polacy, Żydzi, Rosjanie i Niemcy. Sąsiadowały ze sobą kościoły katolickie, synagogi, cerkwie prawosławne i świątynie ewangelickie. Różnorodne kultury współistniały na jednym obszarze, a wielojęzyczny gwar unosił się nad Białymstokiem, tworząc niezwykły klimat miasta. Szlak Dziedzictwa Żydowskiego ukazuje ponad 50 miejsc związanych z białostockimi Żydami. 

Szlak Esperanto i Wielu Kultur - trasa skupia się na miejscach związanych z esperanto na tle wielokulturowej mozaiki zabytków miasta. Miejsca, przez które prowadzi, wiążą się przede wszystkim z twórcą esperanto – Ludwikiem Zamenhofem – a także z materialnymi świadectwami wielokulturowej i wieloreligijnej tradycji miasta.

Kultura 

Białostocki Teatr Lalek ul. Kalinowskiego 1, 15-875 Białystok, tel. 85 742 50 31, www.btl.bialystok.pl


Obowiązkowym punktem zwiedzania Białegostoku jest Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki, z której dachu można podziwiać panoramę miasta. Jest najatrakcyjniejszym w kraju i najnowocześniejszym tego typu obiektem na wschód od Berlina. ul. Odeska 1, 15-406 Białystok, tel. 85 732 23 31, www.oifp.eu

Mieści się tu Regionalne Centrum Informacji Turystycznej (cit@podlaskieit.pl, tel. 503 356 482, 85 732 68 31, otwarte pn.-pt. 9.00-17.00, od czerwca do września czynne też w soboty i niedziele od 10.00 – 17.00). 

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki ul. Elektryczna 12, 15-080 Białystok, tel. 85 74 99 196, www.dramatyczny.pl.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z bogatej oferty Ośrodka Sportów Wodnych „Dojlidy”. Znajduje się tu zalew Dojlidy, szeroka plaża, największa piaskownica w regionie, liczne place zabaw na lądzie i w wodzie, siłownia na świeżym powietrzu, boiska do plażowej siatkówki i piłki nożnej, wypożyczalnia sprzętu pływającego pomosty, pole kempingowe oraz inne atrakcje. BOSiR poszedł, jednak o krok dalej rozszerzając ofertę Dojlid poza miesiące letnie. Zimą skorzystać można z tras do narciarstwa biegowego oraz wypożyczalni sprzętu zimowego.

Warto poświęcić czas na poznanie drewnianego Podlasia. Pozwoli na to wizyta w Białostockim Muzeum Wsi w Jurowcach – Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Skansen oddalony jest od Białegostoku o 2 km. Wielu turystów mówi, że najpiękniejsze są tu wsie, cicho położone na skrajach lasu, z małymi strugami, pięknymi drewnianymi, zdobionymi domami. W skansenie cyklicznie organizowane są warsztaty i imprezy plenerowe prezentujące podlaskie tradycje i ginące zawody. www.bialostockiemuzeumwsi.pl

Zaledwie 300 m za Białymstokiem w Fastach na fanów rozrywki czeka Park Rozrywki FastPark, gdzie w bogatej ofercie znajduje się park linowy ze specjalną strefą nauki, w której można przekonać się na własnej skórze, jak działa wahadło i ile sił potrzebuje chomik, aby wprawić w ruch kołowrotek. Tutaj można także spróbować swoich sił w paintballu oraz stoczyć walkę w terenie wybierając się na off road. Szosa Knyszyńska 21, 15-694 Fasty, poniedziałek-piątek- w godz. 12.00-19.00, sobota-niedziela- w godz. 10.00- 19.00

Opis kamienicy w której mieści się Hotel Royal & SPA

Około 1763 roku wzniesiony został w tym miejscu drewniany, otynkowany budynek. Za nim, w podwórzu, stało kilka budynków gospodarczych i rozciągał się niewielki ogród warzywny. Mieszkał tu pułkownik Zakrzewski z żoną. Był on jednym z komendantów garnizonu białostockiego. 
W 1810 roku właścicielem tej nieruchomości został Jan Szwagierus. W połowie XIX wieku budynek wraz z posesją nabył Noach Lifszyc. W miejsce starego XVII - wiecznego  budynku, wybudował murowaną, piętrową kamienicę z charakterystyczną ciemną elewacją i klasycystycznym ryzalitem. W 1864 roku Lifszyc założył skład win i wódek i likierów. Na początku XX wieku, syn Noacha – Baruch rozbudował kamienice. Liszyc prowadził skład win i towarów kolonialnych. W kamienicy tej od drugiej połowy XIX wieku od 1939 roku funkcjonowała apteka. Mieszkali tu lekarze i dentyści. W okresie międzywojennym mieścił się tu oddział Państwowej Fabryki Olejów Mineralnych. Od 1926 roku miała tu też swoją siedzibę Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina. Kamienica została zburzona w 1941 roku przez Niemców.

Po wojnie w odbudowanej kamienicy mieścił się Powszechny Dom Towarowy (PDT) „Nowy” popularnie zwany „pedetem”. Otwarto go w 1955 roku, choć projekt był gotowy już w 1949 roku. Autorzy relacji prasowych prześcigali się w niezwykle upoetyzowanych opisach wnętrz i oferowanych w nich towarów: „Obok maszyn do pisania, aparatów fotograficznych, rowerów, pięknych, polskiej produkcji pianin marki Legnica, w równiutkim rzędzie ustawione stoją najnowsze odbiorniki radiowe od Agi z adapterem do ogromnego, klawiszowego Sterna włącznie. Materiały piśmienne po prostu przeglądają się w lśniących taflach stoiska vis a vis, gdzie gospodynie do wyboru mają wszelki kaliber garnków kuchennych i naczyń...” W pierwszy dzień obsłużono 10 000 klientów. Drzwi Domu Handlowego zamknięto w 2008 roku. Do ostatniej chwili, wchodząc do wnętrza, można było odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tu gdzieś w latach 70. Czy 80. 

„źródło „Rynek Kościuszki A. Lechowski” 

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij